ההיסטוריה היהודית והעולמית רצופה מלחמות וזוועות הכוללות הרג ומוות, סבל ואובדן. הזוועה הנאצית מתקשרת לאי-אנושיות שאינה נתפסת בעד מוסריות בסיסית בה ניחנו כבני אדם. במפגש עם השואה, קיים אצל רוב המבוגרים, ההורים בעיקר, הקונפליקט בין לגונן ולהסביר לבין להסתיר. ישנו חשש לעורר חרדה וחשש כיצד להסביר, מהיכן בכלל להתחיל אם בכל זאת לספר.

אז אתחיל ואומר שלא ניתן להסתיר. עצם קיומה של הצפירה מעמיד אותנו בפני עובדה קיימת. יש לזכור כי ילדים היום חשופים לכמות מידע גדולה הכוללת תכנים מאוד לא פשוטים לעיכול, להבנה, להתמודדות. נשכיל לעשות אם נעזור להם בתיווך נכון מול ים המידע, כמובן בנושא קשה וטעון כמו זה בפרט. יש לזכור כי סודות לעיתים קרובות מעוררים את החרדה הכי גדולה, שביבי מידע מועטים מידי משמעותם מילוי הדמיון “כיד הדמיון הטובה” ומי יודע מה הוא מיצר שם בראש…

הצפירה המבשרת את בואו של יום השואה, החלפת התכנים באמצעי התקשורת והטלוויזיה בפרטי, הורדת הדגל, עמידה דוממת, סגירת בתי-שעשועים וכו’ הם מסממני יום השואה הקונקרטים, הנראים לעין.

ילדים מתמודדים עם שאלת המוות מעסיקה ילדים רבים החל מגילאי 4-5 ומעלה, עיבוד נכון של מוות מכל סוג, כולל אמירת האמת והדגשת מימד הסופיות, כלומר מוות=לא נמצא יותר.

ובכן כיצד מציגים את יום השואה לילדים?

  1. לדבר על הנושא כאשר הוא מגיע מתוך הילד- הילד מתחיל לשאול שאלות.
  2. חשוב להתאים את תוכן הדברים לגיל הילד ולרמת הבשלות הרגשית שלו.
  3. יש להציג את השואה כמלחמה שבה נהרגו יהודים רבים מאוד על ידי אנשים רעים, נאצים. כדאי להמעיט בסיפורי זוועה ולתת את הדגש על סיפורי הגבורה, העובדה שהנה העם היהודי קיים ומדינתו ישראל(אין צורך לומר את המילה 6,000,000 הלא אין כל ערך למספר עבור ילד צעיר).

לילדים בגילאי בית-ספר ניתן להוסיף מושגים כולל טלאי צהוב, גטו, גדר וכו”- הישארו ככל יכולתכם במידע קונקרטי ויזואלי בלבד.

  • יש להכין את הילד לצפירה ולמה שהוא עומד לראות. אין לצפות שיעמוד גם הוא, יש לתת דוגמה אישית ממנה יוכל ללמוד.
  • ציור, שיר, סיפור, משחק הן דרכי התמודדות טובות יותר משיחה עבור ילדים עד גיל 10 לערך.
  • זכרו שגם אנו, המבוגרים, ההורים, איננו יודעים הכל. גם אנחנו לא יודעים מדוע אלוהים לא עזר (אם ישאלו) אבל אנחנו כאן, שומרים עליהם ככל יכולתנו וזוכרים את מה שהיה בכדי שלא ישוב ויהיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × 1 =

רוצים להשאר מעודכנים?

הצטרפו לרשימת התפוצה

© 2019 הדס שמואל – טיפול רגשי במוסיקה.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
Scroll Up