הפוסט הזה הוא על הילד שלי, אולי גם על שלכם. איך תזהו אותו?

אם אתם לא מפסיקים לבקש ממנו לזכור להוריד את הצלחת מהשולחן, אם  צריך בלי סוף להזכיר לו לשים את הבגדים אחרי המקלחת בכביסה, אם יש לו קושי לסיים תוכנית טלוויזיה וללכת להתקלח ואם הבקרים מתישים במיוחד – בוודאי תצאו נשכרים מהפוסט הזה.

ילדים רבים מבורכי הפרעת קשב או קשיי ויסות מסוג זה או אחר. ילדים אלה חושבי אחרת וקולטים את העולם באופן שונה. חשיבה זו לרוב תתבטא ביצירתיות רבה ותפיסה מהירה בשל היכולת להכיל פריטים רבים, לפעמים השוליים ביותר, בבת אחת.

עם זאת, הם גם מאופיינים בחוסר יכולת להחזיק רצף של פעולה ולסיימה עד הסוף ומתקשים בשמירת רצף שמשמעותה בין היתר היא אי-חווית סוף ולכן יש קושי רב במעבר בין פעילות אחת לשנייה, אימופלסיביות רבה ועוד.

כך פעמים רבות הורים מתעקשים שהם אמרו לילדם משהו והילד לא מבין על מה מדובר- לרוב בבירור יסתבר שיש רצף שברור לך, ההורה (מסיימים בשרותים מורידים מים למשל) ואתה בכלל אפילו עושה אותו באוטומט ואילו לילדך יהיה צורך בחזרות רבות כמו גם הכנה והסבר עד לפרטים הקטנים ביותר.

כאחת שמלבד היותה אם לילד עם הפרעת קשב היא בעצמה מבורכת בה, אני כל כך מבינה את חווית הילד שלא מצליח להשתלב בחברה, גם מי שמולי לא מבין אחת איך ייתכן ששמתי סיר מים לפסטה ועד שנזכרתי בו כי בדיוק הייתי בשיחה עם הורה שהתקשר, כל המים כבר התאדו…

איך עוד נזהה את הילד הזה?

בגן הוא זה שיתקשה לשבת במפגש או לא יצליח לאכול בזמן שכולם אוכלים, בביה"ס הוא יהיה זקוק לתנועה רבה ועיסוק מתמיד בידיים, כשתכנסו איתו לקניון הוא לא יצליח להרגע או שיבקש לצאת וכו.

הוא לא אשם. הוא נולד ככה. עם זאת יש לשים לב כי אי-פניות רגשית (דברים רבים שמטרידים את הילד) מגבירה עשרות מונים את עוצמת הפרעת הקשב ולהפך הפרעות חרדה לעיתים מתנהגות כמו הפרעות קשב אך ניתן להבחין בהם משום הופעתם פתאום באמצע החיים לעומת מצב קבוע.

כאשר הורה מגיע אליי בגין הפרעת הקשב (עם או בלי היפראקטיביות) או עם קושי בוויסות החושי (מאובחן על ידי נוירלוג או מרפאה בעיסוק) אני מבקשת ממנו קודם כל להתחיל לקבל את הילד ולא לנסות לשנות אותו. מי שישתנה וישפיע על הטיפול ראשית הוא ההורה שיבין שככה ילדו. יש ילדים שלמדו להפעיל את הוריהם באופן מסוים, רק כי הם לא רכשו דרך לגיטימית יותר לתשומת לב.

בטיפול עצמו אלמד את הילד ראשית להכיר את גבולות הגוף שלו, לייצר לעצמו מרכז ואשאל אותו מה הוא צריך. דרך החוויה שלו אתן לו כלים להצליח להתנהג באופן הכי מותאם שהוא יכול מצידו, ובהדרכת הורים אעזור להורים להכיר את ילדם ולהתאים ציפיות ליכולות שלו ברגע זה.

בעצם עצרו רגע, העניקו לו חווית ילדות אחרת!

 אל תעמידו אותו במבחנים שהוא עלול להכשל בהם, שימו לב למקום בו הוא נמצא וספקו לו הרבה מאוד חוויות הצלחה ועליהן שבחו אותו. היו סלחניים אליו, סלחו לעצמכם כשהוא מוציא אתכם מדעתכם ונשמו עמוק, זכרו את העיניים היפות והחיוך המתוק שלו ואיך הוא מצחיק אתכם בשולחן השבת. ככל שאתם תקבלו אותו ותתנו לו כלים להתארגנות שתקל על כולם – תבין את הצרכים שלש כל אחד מבני המשפחה.

ילד בן 4 שלא מסוגל לשבת 5 דק' בארוחה- נתחיל בלצפות ל 2 דק' תוך כדי ישיבה על כרית פיתה למשל    (כרית מיוחדת שמאפשרת תנועה בישיבה) או אי דרישה לישיבה "ישרה" . ככל שהילד יצליח לחוות יותר הצלחות כך הסיכוי להגדיל טווח דרישות יעלה ואתם תחושו הקלה גדולה ותוכלו לשמור על אנרגיות למשחק והנאה מילדכם.

כאמור, גם אני עם הפרעת קשב יש לי הזדמנות רבה להזדהות עם ילדים שגם להם יש. כאשר נערה סיפרה לי שקשה לה ללכת למסעדה, ישר שאלתי אותה מה קורה לה שם. היא לא ידעה אז כיוונתי אותה     ושאלתי למשל מה היא שומעת שם: "את המים" ואני שאלתי –"ששוטפים כלים?" היא כל כך הסמיקה וענתה שכן – צחקנו יחד ואז יכולנו לדבר על אילו דברים אחרים ניתן או אפשר לעשות כשלא נעים- מתחילים למלא שק כלים. 

נער אחר שלא הגיע תדיר לבית הספר, הצליח לפתע להתמיד. איך קרה הפלא? כי בטיפול שוחחנו על הקשיים ועל המגבלות שלו מול המגבלות של מסגרת החינוך לספק לו כל מה שהוא צריך. עם זאת, על מנת לאפשר לו ללמוד היה צורך בגמישות שלו ושל בית ספר במקביל. בנוסף, דרך כלים של מיינדפולנס למדנו לזהות מצבים לא נעימים, לראות איך ניתן להגדיל את הזמן בו ניתן לשהות בהם ואז מה ניתן לעשות כדי לצאת מהם, לחוש מעט פחות סבל.

בטיפול במוסיקה עבודה רבה תהיה סביב התארגנות, ויסות בנגינה כך שאחר יוכל להיות שותף, ביטוי עצמי וכן כלים להכיל את עצמי- למשל בכתיבת שיר אני מארגן בדף מובנה את המחשבות שלי כך שיש להן התחלה, אמצע וסוף והן לא מציפות.

הכלים לטפל רבים והניסיון שלי רב גם הוא בגילאים שונים, אתם יכולים להיות בקלות המטפלים של ילדיכם עם קבלת הכלים הנכונים, שראשיתם היכולת לקבל את ילדיכם כמו שהוא, עם כל המתנות שיש לו (ובטוח יש)

ומה לעשות אם כבר יש מרשם לתרופה לשיפורי קשב והילד מסרב לקחת כדור

היא בכתה לי בחדר "אני לא לוקחת כדור יותר! אני לא מקולקלת"

כל כך הרבה פעמים אני שומעת את המשפט הזה מילדים וילדות. כל כך הרבה הורים מגיעים אליי עם אבחון של הפרעת קשב/קשב והיפראקטיביות והמלצה לכדור כמו ריטלין/קונצרטה/אטנט ודומיו ושואלים אותי אם ליטול אותו או שמודיעים לי שהם מתנגדים.

אז מה עושים?

ראשית- אי אפשר להכריח אף ילד לקחת כדור בכוח, בשום גיל.

שנית- ילד שמבין את המחיר שלא לקחת/כן לקחת יוכל לבחור בעצמו אם הוא מוכן לשלם אותו או לא.

פעמים רבות בעיות התנהגותיות לא בהכרח רק מגיעות מתוך הפרעות קשב אלא מליקויים בוויסות החושי, חוסר באסטרטגיות ארגון, צורך בתשומת לב, אי הכרת גבולות הגוף, אי יכולת להיות לבד ועוד.

דרכי הטיפול: פרטני, קבוצתי, הדרכת הורים (טיפול בהורות):

בטיפול אלמד יחד עם הילד איזה "שדון" פוגש אותו בכל פעם שכועסים עליו/מוציאים אותו משיעור והאם הוא יודע מה היה הטריגר להוצאה ולכעס. אולי תתפלאו לדעת אבל פעמים רבות ילדים זוכרים רק את החוויה של הגוף שהתכווץ לו וקפא בזמן שכעסו עליהם אבל לא ברור להם לחלוטין מה קרה שם קודם.

ילדים עם רגישויות שונות כגון הפרעת קשב, חווים את העולם ככאוטי ולא מאורגן מראש וכל שינוי בשגרה מעמיד אותם בצורך בהתארגנות מחודשת שלא פשוטה להם כלל.

לאחר זיהוי השדון/שדונים נתידד עם השדון ונראה אילו כלים וכוחות צריך בשביל להתמודד איתו. ילדים עם הפרעת קשב מבקשים פעמים רבות שהמציאות תתארגן לקראתם ואכן יש צורך בתחילה לעזור להם יותר, מרגע שרכשו מיומנות חדשה בדרך כלל מהר מאוד היא תהפוך לשגרה מכיוון שתהיה מוכרת ולא מאיימת ויהיה ניתן לעלות רמה באתגרים מולם ורמה בעצמאות שלהם.

טיפול במוזיקה יזמין גם להתארגן עם כלי הנגינה כדי לפרוק עוצמה ותסכול, להביע את עצמי, להלחין שירי שדונים, להצליח לנגן באופן שיהיה נעים לשמוע, להצליח לנגן יחד ועוד.

ילדים רבים עם הפרעות קשב או הפרעות התנהגות יתקשו ליצור קשרים חברתיים איכותיים- לעתים יהיה נכון לשלבם בקבוצות לשיפור כישורים חברתיים על מנת שילמדו את הדפוסים שמעכבים אותם ויבחרו, כמו עם הכדור עם לשנות אותם או לשלם את המחיר שזה עולה להם, כולל השלמה עם בחירה להיות למשל לבד.

טיפול בהורות להפרעת קשב- נלמד יחד להבין מה כהורים מוציא אתכם משלוותכם ומה ניתן לעשות. כיצד לעזור לילד ולכם להתארגן מחדש יחד עם הפערים בצרכים של כל אחד מבני המשפחה. נראה מהיכן נובעים השיקולים לתמיכה או התנגדות לכדור באם הומלץ ואילו פעילויות כדי לעשות בבית לשם עזרה בוויסות רגשי וחושי.

בכל סוגי הטיפול נתמודד עם המאפיינים של הפרעת הקשב

– קושי במעברים

-קושי בהתנהלות באין שגרה (כדור או לא גם בחופש גם יכנס בקטגוריה זו)

– ויסות ותארגנות במרחבים חדשים

-עוצמות תגובות

ועוד.

© 2023 הדס שמואל.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support